Postawiła na emocje (foto)

Kultura

Postawiła na emocje (foto)

13.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
- Samo życie, ludzie, których spotkałam są dla mnie najważniejszą inspiracją – na spotkaniu w bibliotece miejskiej mówiła Ilona Gołębiewska, autorka powieści „Powrót do starego domu”. Tytułowy dom mieści się w Pniewie, ale fabułę powieści autorka osadziła również w Wyszkowie, Pułtusku i Warszawie.
Ilona Gołębiewska pochodzi z gminy Rząśnik, ale wiele czasu spędziła w Pniewie. – Do dziś stoi tam dom moich dziadków. Tam w znaczniej części spędziłam dzieciństwo. Wracam do Pniewa tak często, jak się da. Jak tylko mogę, uciekam z Warszawy. Uwielbiam wieś – podkreśliła. – Ten dom żył kulturą regionalną. Jako mała dziewczynka wiedziałam, że to miejsce szczególne i że kiedyś je opiszę. Pomysł powieści pojawił się w gimnazjum. Bardzo chciałam wpleść w książkę elementy tej kultury, żeby czytelnik zainteresował się tematem, ale nie miał wrażenia, że to powieść historyczna.
Bohaterką powieści „Powrót do starego domu” jest 37-letnia Alicja Pniewska. Jej małżeństwo właśnie się rozpadło, straciła lukratywną posadę, została bez dachu nad głową. Uciekając przed swoim zrujnowanym życiem, znajduje schronienie w starym rodzinnym domu w malowniczej miejscowości Pniewo. Zaskakujące zdarzenia, niezwykli ludzie i tajemnica sprzed lat wystawią Alicję na ciężką próbę. Pewnej upiornej nocy spotyka Dziada – legendarnego uczestnika wydarzeń, które przed kilkudziesięcioma laty wstrząsnęły Pniewem. Otrzymuje od niego pamiętnik swojego dziadka Jana, który opisuje w nim piekło wojny. Nieoczekiwanie w starej szafie na strychu Alicja znajduje dokument odkrywający przed nią kolejne tajemnice przeszłości.
Książka jest fikcją literacką, ale autorka zaznacza, że miejscowości, w których rozgrywa się akcja nie zmieniła. W powieści nie ma też autentycznych postaci, chociaż są nawiązania do prawdziwych postaci historycznych, wydarzeń, które miały miejsce w Pułtusku w 1944 r. - Wychodzę z założenia, że dobry pisarz pisze o tym, co dobrze zna – dodała autorka. - Stawiałam na to, żeby była to książka pełna emocji.
Również główna bohaterka nie jest „odzwierciedleniem” Ilony Gołębiewskiej. – Chociaż siłą rzeczy pewne moje cechy przeszły na nią. Moje doświadczenie życiowe, to, jaka jestem miało na pisanie ogromny wpływ – przyznała autorka. – Zaprzyjaźniłam się z moimi bohaterami lub wręcz ich nie lubię. Inaczej byliby niewiarygodni. Samo życie, ludzie, których spotkałam są dla mnie najważniejszą inspiracją. Również praca zawodowa, praca z dziećmi i seniorami.
- Książka stała się bestsellerem – zauważyła prowadząca rozmowę z autorką Sylwia Słojkowska-Affelska, etnograf, członkini Stowarzyszenia Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna w Pniewie.
Ilona Gołębiewska nie kryła zadowolenia. To obiecujące tym bardziej, że „Powrót do starego domu” to pierwsza część trylogii, druga jest już prawie na ukończeniu. – Pokazuję w niej moje ulubione miejsca w Wyszkowie i Pułtusku – zapowiedziała autorka. – Piszę nocami. Jestem tylko ja i powieść, nikt mi nie przeszkadza. Sama wena twórcza jest trochę mitem. To praca rzemieślnicza, chociaż rzeczywiście czasami książka sama się niesie.
W spotkaniu wzięli udział rodzice autorki Danuta i Grzegorz Gołębiewscy. Pani Danuta przeczytała uczestnikom spotkania fragment powieści.
Niespodzianką był również teledysk do piosenki nawiązującej do powieści. Słowa napisała Ilona Gołębiewska, a wykonała Jana Dąbkowska. – Kiedy napisałam piosenkę, zwróciłam się do rodziny. Maryla Modzelan z tatą Markiem zaskoczyli mnie pomysłem. Nagraliśmy coś, co można nazwać teledyskiem – opowiadała.
 
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
25.00% (157 głosów)
29.46% (185 głosów)
7.48% (47 głosów)
6.21% (39 głosów)
31.85% (200 głosów)