Polska - nasza Ojczyzna (foto)

Kultura

Polska - nasza Ojczyzna (foto)

11.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
- na Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod tym hasłem 9 listopada zaprosiło Przedszkole nr 2.
Występy oceniało jury pod przewodnictwem dyrektor Słoneczka Agnieszki Łuczyńskiej, w składzie: Żaneta Przybysz z Bezpiecznego Przedszkolaka, Milena Świderek z Galaktyki Przedszkolaka i Dorota Prewęcka z Przedszkola nr 7.
Dzieci wspaniale recytowały wiersze m.in. Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” i „Modlitwa polskiego dziewczęcia”, Czesława Janczarskiego „Wszyscy kochamy naszą stolicę”, „Barwy ojczyste”, Marka Czaplińskiego – „Jedenasty listopada”, Anny Bomby – „Dziękuję Polsko”. Atmosferę pięknie oddał wiersz Janusza Szczepkowskiego, jedna z ostatnich konkursowych prezentacji: „Opowiedz nam, moja Ojczyzno, / Jak matka dzieciom ciekawym, / O latach znaczonych blizną / Na wiekach chwały i sławy. / O wojach Mieszka nam powiedz, / O słupach nad Odrą stawianych. / Niech niesie twoją opowieść / Wiatr halny i morskie szkwały. / Matczynej ucz nas miłości, / Jak ojciec w życie wprowadzaj. / Nie żałuj serdecznej troski, / Za trudy szczodrze nagradzaj. / Biel śniegu i żar czerwieni, / I orły dumne piastowskie / To wieczne symbole tej ziemi, / Najmilszej sercu, bo polskiej.
W kategorii 4-latków I miejsce zajął Piotr Mastalerek z Przedszkola nr 2, II – Zofia Bloch z Przedszkola nr 1, III – Julia Chojnacka z Bezpiecznego Przedszkolaka. Wystąpili również: Lena Juszczyńska z Bezpiecznego Przedszkolaka (Rybienko Leśne) i Tola Kopiejewska z Galaktyki Przedszkolaka.
Dziesięcioro dzieci recytowało w kategorii 5-latków. Jury I miejsce przyznało Alicji Knap z Bezpiecznego Przedszkolaka, II – Julia Skoczeń z przedszkola Przyjaciele Kubusia, III – Julia Włodkowska z Przedszkola nr 1. Zaprezentowali się także: Lena Bloch z przedszkola Kubuś i Przyjaciele, Liliana Czembrowska z Galaktyki Przedszkolaka, Iga Jabłońska z Przedszkola nr 7, Antonina Prus z Przedszkola nr 2, Aleksander Potęga z SP Olszanka, Wiktoria Chmiel z Domisiowego Przedszkola (Olszanka), Szymon Polak z Przedszkola nr 4.
W kategorii 6-latków wygrał Mikołaj Pachulski z Przedszkola nr 4, II miejsce zajęła Julia Godleś z Przedszkola nr 2, III – Gabriela Wilczyńska z SP w Olszance. Recytowali również: Olgierd Kowalski z przedszkola Kubuś i Przyjaciele, Adam Piątek z Przedszkola nr 7, Anna Rojek z Przedszkola nr 1 i Weronika Gralińska z Przedszkola nr 4.
W przerwach w popisach artystycznych zaprezentowały się przedszkolaki ze Słoneczka. Dzieci obejrzały też przygotowany przez IPN film „Historia w kolorach” i wspólnie zaśpiewały ulubioną piosenkę wszystkich przedszkolaków „Jesteśmy Polką i Polakiem”. O godz. 11.11 z zaangażowaniem włączyły się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego. Okazało się, że doskonale znają wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Za ufundowanie nagród organizatorzy konkursu serdecznie dziękują Urzędowi Miejskiemu w Wyszkowie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku