Piękno w słowie i muzyce (foto)

Kultura

Piękno w słowie i muzyce (foto)

19.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W WOK „Hutnik” znów rozległy się wspaniałe utwory Kabaretu Starszych Panów, Anny Jantar, Magdaleny Osieckiej czy Krystyny Prońko. Tradycyjnie już w Boże Ciało odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70 „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”.
Główny organizator Andrzej Rębowski od 24 lat konsekwentnie łączy piękną muzykę z pięknem sportu i na festiwal zaprasza nie tylko nazwiska znane z estrady, ale też hal sportowych i stadionów. Byli więc Danuta i Ryszard Soćkowie, Henryk Sozański i Andrzej Supron, który zresztą wystąpił w podwójnej roli, zaśpiewał bowiem „Gdzie się podziały tamte prywatki”. 
Andrzej Rębowski pprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłych sportowców Ryszarda Parulskiego i Jana Szczepańskiego. Z kolei prowadzący festiwal Ryszard Wolański wspominał zmarłych artystów Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego. 
Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Poznakowski Band. Wystąpiła też ubiegłoroczna laureatka głównej nagrody Julia Węgrowicz.
Najważniejszą, konkursową część popołudnia poprowadził, z właściwym sobie lekkim poczuciem humoru, Paweł Sztompke. – Czasami uważa się, że to był najlepszy okres polskiej muzyki rozrywkowej – przyznał (całkiem poważnie), nawiązując do tytułu festiwalu. – Uczestniczę w wielu festiwalach. Ten jest jednym z najpiękniejszych właśnie ze względu na ten okres, ze względu na szacunek do tej muzyki, tego świata. Te piosenki w XX w. stały się jedną z najważniejszych form wyrazu.
O tym, kto zdobędzie główne nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowackiego, w składzie: Ewa Śnieżanka, Krzysztof Heering, Ryszard Poznakowski, Paweł Sztompke i Ryszard Wolański.
Z główną nagrodą z Wyszkowa wyjechała Marlena Nieckuła z Otwocka, która w aktorskim stylu wykonała piosenkę „W czasie deszczu dzieci się nudzą” z Kabaretu Starszych Panów, gdzie śpiewała ją Barbara Krafftówna. Marlena zdobyła Super Grand Prix, czyli nagrodę w wys. 10 tys. zł ufundowaną przez ministra kultury Piotra Glińskiego oraz srebrny klucz wiolinowy.
Marlenę wyróżnił również burmistrz Grzegorz Nowosielski nagrodą w wysokości 3 tys. zł oraz przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej Ireneusz Raś.
To było udane popołudnie także dla Piotra Zubka z Warszawy, który z lekkością zaśpiewał „Miłość złe humory ma” z filmu „Małżeństwo z rozsądku”. Piotr otrzymał Nagrodę Publiczności, co – sądząc po brawach, jakimi był żegnany po występie – nie było zaskoczeniem. – Bogdan Łazuka (śpiewał tę piosenkę w oryginale – red.) byłby zachwycony – podkreślił Paweł Sztompke.
Piotr Zubek otrzymał też Grand Prix – nagrodę w wys. 1 tys. euro, ufundowaną przez prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP Ryszarda Poznakowskiego oraz wyróżnienia: ministra sportu Witolda Bańki i prezesa Klubu „2012” Andrzeja Rębowskiego.
Jedną z pierwszych nagród – w wys. 3 tys. zł, ufundowaną przez prezesa Stowarzyszenia Artystów ZAiKS Janusza Foglera – otrzymała Emilia Hamerlik z Bielawy. Na festiwal Emilia wybrała nastrojowy utwór „Zmierzch” z Kabaretu Starszych Panów. Odebrała także nagrodę przewodniczącego miejskiej komisji promocji Wojciecha Rojka (500 zł) oraz wyróżnienie prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego.
II nagrodę w wys. 2 tys. zł ufundował dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski, a jury przyznało ją Dominice Krassowskiej z Ełku za wykonanie piosenki „Oni zaraz przyjdą tu” zespołu „Breakout”. 
III nagrodę w wys. 1 tys. zł ufundował członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Odebrał ją Paweł Rydz z Małogoszczy, który podjął się niełatwego zadania interpretacji niezmiennie modnego utworu „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka. Paweł otrzymał również wyróżnienie od Pawła Kuchty, ZITCOM – sklep i serwis komputerowy
 
Pozostałe nagrody i wyróżnienia
  • 15-letnia Alicja Maria Szemplińska z Ciechanowa, „Zawsze gdzieś czeka ktoś” Anny Jantar: nagroda przewodniczącej rady miejskiej Elżbiety Piórkowskiej (1.000 zł) i europosła Jarosława Kalinowskiego (500 zł)
  • Nina Larek z Poznania, „Biedna” Krystyny Prońko: nagroda wójta gminy Brańszczyka Mieczysława Pękula (500 zł), wyróżnienie prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego
  • Jakub Jonkisz z Rzeszowa, „Wspomnienie” Czesława Niemena (wiersz Juliana Tuwima): nagroda wójta gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego (500 zł), wyróżnienie prezesa Polskiego Związku Koszykówki Grzegorza Bachańskiego
  • Andrzej Kubacki z Brzozówki, „Daj” – jeden z pierwszych powojennych erotyków w oryginalnym wykonaniu Jerzego Połomskiego: nagroda wójta gminy Rząśnik Pawła Kołodziejskiego (500 zł), wyróżnienie od Jerzego Abramczyka, PPHU „Tartak”
  • Agata Suska-Koper z Lubilna, „Miasteczko cud” autorstwa Agnieszki Osieckiej: nagroda wójta gminy Zabrodzie Tadeusza Michalika (500 zł), wyróżnienie od Bogusława Babisa, Zakład Fotograficzny Agfa StarPrint
  • Michał Babiarz ze Złejwsi Małej, „C’est la vie – Paryż z pocztówki” Andrzeja Zauchy: nagroda wójta gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego (500 zł)
  • zespół Revolt z Przemyśla, „Nikt na świecie nie wie” Czerwonych Gitar: nagroda dyrektor POKiS Marii Gajewskiej (500 zł)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku