Piękno w słowie i muzyce (foto)

Kultura

Piękno w słowie i muzyce (foto)

19.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W WOK „Hutnik” znów rozległy się wspaniałe utwory Kabaretu Starszych Panów, Anny Jantar, Magdaleny Osieckiej czy Krystyny Prońko. Tradycyjnie już w Boże Ciało odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70 „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”.
Główny organizator Andrzej Rębowski od 24 lat konsekwentnie łączy piękną muzykę z pięknem sportu i na festiwal zaprasza nie tylko nazwiska znane z estrady, ale też hal sportowych i stadionów. Byli więc Danuta i Ryszard Soćkowie, Henryk Sozański i Andrzej Supron, który zresztą wystąpił w podwójnej roli, zaśpiewał bowiem „Gdzie się podziały tamte prywatki”. 
Andrzej Rębowski pprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłych sportowców Ryszarda Parulskiego i Jana Szczepańskiego. Z kolei prowadzący festiwal Ryszard Wolański wspominał zmarłych artystów Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego. 
Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Poznakowski Band. Wystąpiła też ubiegłoroczna laureatka głównej nagrody Julia Węgrowicz.
Najważniejszą, konkursową część popołudnia poprowadził, z właściwym sobie lekkim poczuciem humoru, Paweł Sztompke. – Czasami uważa się, że to był najlepszy okres polskiej muzyki rozrywkowej – przyznał (całkiem poważnie), nawiązując do tytułu festiwalu. – Uczestniczę w wielu festiwalach. Ten jest jednym z najpiękniejszych właśnie ze względu na ten okres, ze względu na szacunek do tej muzyki, tego świata. Te piosenki w XX w. stały się jedną z najważniejszych form wyrazu.
O tym, kto zdobędzie główne nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowackiego, w składzie: Ewa Śnieżanka, Krzysztof Heering, Ryszard Poznakowski, Paweł Sztompke i Ryszard Wolański.
Z główną nagrodą z Wyszkowa wyjechała Marlena Nieckuła z Otwocka, która w aktorskim stylu wykonała piosenkę „W czasie deszczu dzieci się nudzą” z Kabaretu Starszych Panów, gdzie śpiewała ją Barbara Krafftówna. Marlena zdobyła Super Grand Prix, czyli nagrodę w wys. 10 tys. zł ufundowaną przez ministra kultury Piotra Glińskiego oraz srebrny klucz wiolinowy.
Marlenę wyróżnił również burmistrz Grzegorz Nowosielski nagrodą w wysokości 3 tys. zł oraz przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej Ireneusz Raś.
To było udane popołudnie także dla Piotra Zubka z Warszawy, który z lekkością zaśpiewał „Miłość złe humory ma” z filmu „Małżeństwo z rozsądku”. Piotr otrzymał Nagrodę Publiczności, co – sądząc po brawach, jakimi był żegnany po występie – nie było zaskoczeniem. – Bogdan Łazuka (śpiewał tę piosenkę w oryginale – red.) byłby zachwycony – podkreślił Paweł Sztompke.
Piotr Zubek otrzymał też Grand Prix – nagrodę w wys. 1 tys. euro, ufundowaną przez prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP Ryszarda Poznakowskiego oraz wyróżnienia: ministra sportu Witolda Bańki i prezesa Klubu „2012” Andrzeja Rębowskiego.
Jedną z pierwszych nagród – w wys. 3 tys. zł, ufundowaną przez prezesa Stowarzyszenia Artystów ZAiKS Janusza Foglera – otrzymała Emilia Hamerlik z Bielawy. Na festiwal Emilia wybrała nastrojowy utwór „Zmierzch” z Kabaretu Starszych Panów. Odebrała także nagrodę przewodniczącego miejskiej komisji promocji Wojciecha Rojka (500 zł) oraz wyróżnienie prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego.
II nagrodę w wys. 2 tys. zł ufundował dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Krzysztof Lewandowski, a jury przyznało ją Dominice Krassowskiej z Ełku za wykonanie piosenki „Oni zaraz przyjdą tu” zespołu „Breakout”. 
III nagrodę w wys. 1 tys. zł ufundował członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Odebrał ją Paweł Rydz z Małogoszczy, który podjął się niełatwego zadania interpretacji niezmiennie modnego utworu „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka. Paweł otrzymał również wyróżnienie od Pawła Kuchty, ZITCOM – sklep i serwis komputerowy
 
Pozostałe nagrody i wyróżnienia
  • 15-letnia Alicja Maria Szemplińska z Ciechanowa, „Zawsze gdzieś czeka ktoś” Anny Jantar: nagroda przewodniczącej rady miejskiej Elżbiety Piórkowskiej (1.000 zł) i europosła Jarosława Kalinowskiego (500 zł)
  • Nina Larek z Poznania, „Biedna” Krystyny Prońko: nagroda wójta gminy Brańszczyka Mieczysława Pękula (500 zł), wyróżnienie prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego
  • Jakub Jonkisz z Rzeszowa, „Wspomnienie” Czesława Niemena (wiersz Juliana Tuwima): nagroda wójta gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego (500 zł), wyróżnienie prezesa Polskiego Związku Koszykówki Grzegorza Bachańskiego
  • Andrzej Kubacki z Brzozówki, „Daj” – jeden z pierwszych powojennych erotyków w oryginalnym wykonaniu Jerzego Połomskiego: nagroda wójta gminy Rząśnik Pawła Kołodziejskiego (500 zł), wyróżnienie od Jerzego Abramczyka, PPHU „Tartak”
  • Agata Suska-Koper z Lubilna, „Miasteczko cud” autorstwa Agnieszki Osieckiej: nagroda wójta gminy Zabrodzie Tadeusza Michalika (500 zł), wyróżnienie od Bogusława Babisa, Zakład Fotograficzny Agfa StarPrint
  • Michał Babiarz ze Złejwsi Małej, „C’est la vie – Paryż z pocztówki” Andrzeja Zauchy: nagroda wójta gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego (500 zł)
  • zespół Revolt z Przemyśla, „Nikt na świecie nie wie” Czerwonych Gitar: nagroda dyrektor POKiS Marii Gajewskiej (500 zł)
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
23.21% (178 głosów)
29.34% (225 głosów)
7.69% (59 głosów)
6.78% (52 głosów)
32.99% (253 głosów)