Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej (foto)

Kultura

Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej (foto)

26.05.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. Elżbieta Szczuka
W maju ukazała się wyjątkowa książka „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej” autorstwa Elżbiety Szczuki, regionalistki i naszej redakcyjnej koleżanki. Książkę, z okazji 30-lecia samorządu, wydała Gmina Wyszków.
 
Wydawnictwo to zbiór ciekawych życiorysów i opowieści o wyszkowianach lub osobach związanych z naszym miastem, którzy tworzyli jego historię. - To są biogramy pisane przeze mnie przez kilkadziesiąt lat. Chodzi o to, żeby wyszkowianie nie zapomnieli o naszych bohaterach - mówi autorka, kiedy pytamy, z myślą o kim napisała tę książkę. - Druhowie OSP w swojej kronice napisali o Teodorze Stępnickim: „Śmierć tej świetlanej postaci była ciosem nie tylko dla Straży, lecz i dla całego miasta, ale pamięć jego wielkiego serca żyje dotychczas i żyć będzie dalej w sercach obywateli Wyszkowa”. Szczerze mówiąc, uśmiecham się czasami, gdy czytam takie zdania, bo nie wiem, czy rzeczywiście dalej żyje. Ludzie myślą czasami: „Będzie trwać wiecznie”, ale nie jest to tak długo, jak się komuś wydaje. Oby znalazła się jedna czy dwie osoby, które zadbają o grób, zapamiętają...
We wstępie książki Elżbieta Szczuka napisała: „Książka ta, do której materiały zbierałam ponad 20 lat, opowiada o ludziach, którzy na trwale zapisali się w historii Wyszkowa, regionu, a nawet Polski. Oddaliśmy im hołd, czyniąc patronami ulic, rond, skwerów, stawiając pomniki, nadając honorowe obywatelstwo. Pisze też o osobach, które nie zostały dotąd uhonorowane w trwały sposób, a swoim życiem udowodniły, że na to w pełni zasłużyły.
Publikacja przekazana zostanie do Biblioteki Miejskiej, bibliotek szkolnych, a także bibliotek gmin powiatu wyszkowskiego. Osoby, które chciałyby mieć książkę „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej” w prywatnych bibliotekach, powinny skontaktować się telefonicznie z wydziałem promocji urzędu miejskiego (numer 29-743-77-13). Po wcześniejszym umówieniu będzie możliwość odbioru publikacji w urzędzie miejskim.
Książkę na ostatniej sesji rady miejskiej otrzymali wyszkowscy samorządowcy.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wystawa w zabytkowej plebanii

Wystawa w zabytkowej plebanii

„Bitwa Warszawska 1920 r. Ojczyzna ocalona” – na wystawę pod tym tytułem, do zabytkowej plebanii parafii św. Idziego, zapraszają burmistrz i biblioteka miejska.
zobacz więcej
Sound’n’Grace dla wyszkowian i Jana Pawła II (foto)

Sound’n’Grace dla wyszkowian i Jana Pawła II (foto)

Piękne chwile, stanowczo zbyt krótkie, przeżyli uczestnicy koncertu zespołu Sound’n’Grace. Kaplica przy Sanktuarium św. Rodziny wieczorem 16 października nie mogła pomieścić wszystkich sympatyków chóru. Koncert odbył się w dniu 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. – Razem stworzyliśmy taki piękny pomnik Janowi Pawłowi II – podsumował koncert ks. proboszcz. – Dziękujemy bardzo za to, że nie tylko tutaj, u nas, ale w całym kraju wasze piosenki dostarczają dobrych wartości – zwrócił się do artystów.
zobacz więcej
Otwierają nam oczy (foto)

Otwierają nam oczy (foto)

Dynamiczny i nostalgiczny, kipiący energią i zmuszający do refleksji jest najnowszy Deptak Taneczny, w tym roku pod tytułem „Otwórz oczy”. W tym spektaklu nie sposób nie zobaczyć pasji i radości płynącej z tańca, ale też smutku i samotności kryjących się w wewnętrznym świecie dziecka i nastolatka. Dlatego warto, by obejrzeli go nie tylko uczniowie, bo chyba jeszcze szerzej otwiera oczy dorosłym…
zobacz więcej
Bajka w Bajce (foto)

Bajka w Bajce (foto)

Fantastyczną niespodziankę dla dzieci z Przedszkola nr 9 przygotowali rodzice. Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki zobaczyły zabawną inscenizację wiersza „Rzepka” w wykonaniu mam.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom