Oberek w Chorwacji

Kultura

Oberek w Chorwacji

26.07.2018
autor: Elżbieta Borzymek, www.zagorje.com
Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Gornja Stubica w Chorwacji i przez kilka dni odpoczywał nad Adriatykiem. Pozostały wspaniałe, niezapomniane wrażenia i wspomnienia.
Do Chorwacji 16 członków Oberka pojechało z zaprzyjaźnionym zespołem Bez Wianka z Ostrowi Maz. (również 16 osób). Trzyosobowa kapela z Oberka (Stanisław Kadłubowski, Karolina Zwolińska i Eugeniusz Gąsiorowski) podczas wyjazdu akompaniowała obydwu zespołom, które występowały kilkakrotnie. 28 czerwca dały wspólny koncert dla mieszkańców Gornjej Stubicy. 29 czerwca Oberek wystąpił z piosenkami z Puszczy Białej i Zielonej. 30 czerwca z zespołem Bez Wianka znalazł się w grupie siedmiu zespołów ludowych ze Słowenii, Węgier, Czech, Niemiec i Chorwacji, prezentując polski folklor. 
1 lipca Oberek uczestniczył we Mszy św., podczas której zaśpiewał „Barkę”, ulubioną pieśń wspominanego tam św. Jana Pawła II. Tego dnia wystąpił też z chorwackimi zespołami na festynie ludowym.
Te cztery dni (noclegi, wyżywienie oraz atrakcje – wyjazd do Sanktuarium Marji Bystricy, zwiedzanie Zagrzebia, kąpiele w termach) sfinansowali organizatorzy festiwalu, natomiast dwudniowy wypoczynek w Lovran nad Adriatykiem – uczestnicy wyjazdu
Podróż opłacili członkowie zespołów, a dofinansowały WOK „Hutnik” i MDK Ostrów Maz.
Przed Oberkiem 18 Ogólnopolski Przegląd Ruchu Seniorów ARS 2018, 23-26 sierpnia w Bydgoszczy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom