Oberek w Chorwacji

Kultura

Oberek w Chorwacji

26.07.2018
autor: Elżbieta Borzymek, www.zagorje.com
Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Gornja Stubica w Chorwacji i przez kilka dni odpoczywał nad Adriatykiem. Pozostały wspaniałe, niezapomniane wrażenia i wspomnienia.
Do Chorwacji 16 członków Oberka pojechało z zaprzyjaźnionym zespołem Bez Wianka z Ostrowi Maz. (również 16 osób). Trzyosobowa kapela z Oberka (Stanisław Kadłubowski, Karolina Zwolińska i Eugeniusz Gąsiorowski) podczas wyjazdu akompaniowała obydwu zespołom, które występowały kilkakrotnie. 28 czerwca dały wspólny koncert dla mieszkańców Gornjej Stubicy. 29 czerwca Oberek wystąpił z piosenkami z Puszczy Białej i Zielonej. 30 czerwca z zespołem Bez Wianka znalazł się w grupie siedmiu zespołów ludowych ze Słowenii, Węgier, Czech, Niemiec i Chorwacji, prezentując polski folklor. 
1 lipca Oberek uczestniczył we Mszy św., podczas której zaśpiewał „Barkę”, ulubioną pieśń wspominanego tam św. Jana Pawła II. Tego dnia wystąpił też z chorwackimi zespołami na festynie ludowym.
Te cztery dni (noclegi, wyżywienie oraz atrakcje – wyjazd do Sanktuarium Marji Bystricy, zwiedzanie Zagrzebia, kąpiele w termach) sfinansowali organizatorzy festiwalu, natomiast dwudniowy wypoczynek w Lovran nad Adriatykiem – uczestnicy wyjazdu
Podróż opłacili członkowie zespołów, a dofinansowały WOK „Hutnik” i MDK Ostrów Maz.
Przed Oberkiem 18 Ogólnopolski Przegląd Ruchu Seniorów ARS 2018, 23-26 sierpnia w Bydgoszczy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Chłopcy malowani (foto)

Chłopcy malowani (foto)

W dniach 17-26 lipca w pałacu w Łochowie odbywał się, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, plener malarski „Chłopcy malowani” (jak w znanej ułańskiej piosence). Tematem było malarstwo historyczne, a szczególną inspiracją wydarzenia, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 
zobacz więcej
Czternasty wieczór kolęd (foto)

Czternasty wieczór kolęd (foto)

Są w naszym mieście wydarzenia, których nie można nie zauważyć i nie docenić. Z pewnością należy do nich Wieczór Kolęd i Pastorałek w parafii św. Rodziny. Odbył się już po raz czternasty. We wszystkich występowała rodzina Gołdysów i wszystkie prowadziła Danuta Deptuła. Ks. proboszcz Kazimierz Wądołowski zawsze ma upominki dla występujących.
zobacz więcej
Koncerty w Urlach (foto)

Koncerty w Urlach (foto)

Światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz Andrzej Gębski (skrzypce) i Andrzej Wróbel (wiolonczela) wystąpili 27 lipca w pobliskich Urlach. Był to jeden z sześciu koncertów X Festiwalu Muzyki Kameralnej. Co sobota w malowniczo położonym wśród wysokich sosen miejscowym drewnianym kościele występują znani i cenieni artyści.
zobacz więcej
Niech żyje miłość (foto)

Niech żyje miłość (foto)

Tenor Bogusław Morka i sopranistka Iwona Handzlik wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W koncercie „Vivo Amore”, czyli „Niech żyje miłość” wspaniale wykonali odpowiadające temu tytułowi światowe przeboje muzyki filmowej i operetkowej, a także najpiękniejsze pieśni hiszpańskie i włoskie.
zobacz więcej
Zitcom
Mrówka - styczeń - luty 2020