Oberek świętował na Żmudzi (foto)

Kultura

Oberek świętował na Żmudzi (foto)

15.11.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Oberek
Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków Kiejdan, uczestniczył w obchodach Święta Niepodległość RP na Żmudzi.
 
Powszechnie wiadomo, że Polacy mieszkają na Wileńszczyźnie, ale także zamieszkują Żmudź i Litwę centralną – Laudę. I właśnie na tych terenach działa Stowarzyszenia Polaków Kiejdan, które zorganizowało, w ramach obchodów Święta Niepodległości RP, drugi już Festiwal Kultury Polskiej „Złota Jesień”. Prezes stowarzyszenia Irena Duchowska zaprosiła do udziału w nim wyszkowski Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”. 
W sobotę 9 listopada Oberek wystąpił w Poniewieżu na koncercie II Festiwalu Kultury Polskiej oraz w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach na obchodach 25-lecia organizacji polskiej na Laudzie i Żmudzi. Podczas pierwszego koncertu wyszkowianie zaprezentowali tańce narodowe, pieśni ludowe z różnych regionów Polski, suitę Puszczy Białej, a na zakończenie zaprosili widzów do walca. W popołudniowym koncercie w Kiejdanach wystąpił także miejscowy zespół Issa i Pogranicze z Szypiliszek. – Pokazaliśmy wszystkie trzy suity i pośpiewał nasz zespół wokalny – opowiada choreograf Oberka Danuta Deptuła. – Potem zaproszono nas na spotkanie integracyjne – uroczystą kolację z udziałem zespołów i mieszkańców Kiejdan, żebyśmy się lepiej poznali.
W niedzielę już o 8.30 Oberek uczestniczył w Kownie, w kościele karmelitów, we Mszy św. Wystąpił potem na festynie „Złota jesień polskiej piosenki” w Centrum Kultury Różnych Narodów. Odwiedził też siedzibę stowarzyszenia, gdzie mieści się też polska biblioteka oraz zwiedził, w dość szybkim tempie, Kowno. – Nieduże miasto, ale urokliwe – mówi Danuta Deptuła. – Potem szybko wróciliśmy do Kiejdan, by zwiedzić miasto jeszcze przed zmrokiem.  
- Pani Irena bardzo nas namawiała, żebyśmy przyjechali znowu w czerwcu na Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi – dodaje choreograf Oberka – ale na to potrzebne są pieniądze. Mówi się, że wszystko nam fundują. To nieprawda, za każdy wyjazd płacimy. Zawsze jedzenie i noclegi opłacamy sami, gmina nam dokładała za przejazd, a my szukaliśmy sponsorów. Jakiekolwiek pieniężne nagrody wpłacamy na konto WOK, a potem przeznaczamy na swoje cele. 
Jakie plany?
- Opracowuję nowy program z Puszczy Zielonej. Chcę coś nowego zrobić, układam nowe tańce. Będzie to też forma widowiska, o czymś to będzie. Szybko zbliżamy się do 200. koncertu, coś może wymyślę ekstra na ten koncert. Oczywiście pokażemy i to, co mamy w repertuarze, ale też nowe rzeczy. Oczywiście, są jakieś plany marzenia. Zapraszają nas w różne miejsca, m.in. do Brazylii, ale to się wiąże z pieniędzmi...
 
Świetny, spójny program
Podczas  niedawnego XIV Mazowieckiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni 2019” Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” zdobył I miejsce w kategorii „folklor”. 
- Zaprezentowana przez Zespół wiązanka piosenek i tańców Kurpiowskiej Puszczy Białej zachwyciła zarówno mnie, jak i kolegów jurorów – mówi członkini komisji konkursowej Krystyna Paczuska. – Świetny, spójny program. Precyzyjnie przemyślana i zrealizowana choreografia, dzięki czemu powstają piękne sceniczne obrazy. Kapela, soliści i tancerze prezentują wysoki poziom warsztatowy. Podczas Gali Finałowej usłyszałam komentarz siedzącego w pobliżu zachwyconego  widza: - Ale pięknie, prawie jak „Mazowsze”! Gratulacje dla instruktorów p. Danuty Deptuły i p. Stanisława Kadłubowskiego oraz wszystkich członków Zespołu wraz z życzeniami kolejnych sukcesów.                                                                                    Przegląd odbył się w dniach 14-15 października w Węgrowskim Ośrodku Kultury, a wzięły w nim udział 42 podmioty artystyczne, które zaprezentowały się w 7 kategoriach konkursowych.
Nagrody laureatom wręczano podczas Gali Finałowej 29 października. Kategorię „soliści i duety” zdominowały wyszkowianki. I miejsce wyśpiewała Alicja Mieszało, członkini, solistka, Oberka, II miejsce – Irena Zdunek.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom