„Oberek” na Litwie (foto)

Kultura

„Oberek” na Litwie (foto)

28.10.2016
autor: Ewa Elward
Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” w połowie października wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folklorystycznej Seniorów w Mariampolu na Litwie. Wraz z seniorami z warszawskiego Domu Kultury „Zacisze” wyszkowianie reprezentowali Polskę.  
Festiwal, organizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Urzędzie Miasta Mariampol, odbył się w dniach 14-16 października. Uczestniczyli w nim artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy. Początkowo miał promować litewską twórczość, z czasem uzyskał zasięg międzynarodowy. Prezentuje tradycyjną działalność artystyczną osób starszych. Z Polski przybyli: wyszkowski „Oberek” oraz  dwa zespoły z DK „Zacisze”: wokalno-instrumentalny „Zaciszańska Nuta” i męski wokalny „Żurawie”. Warszawianie za prezentowali  miejski folklor (m.in. „Tango andrusowskie” czy „Jedziem, panie Zielonka”), zaś wyszkowianie suitę z Puszczy Zielonej. Szefowa „Oberka” Danuta Deptuła dodała, że program składał się ze znanych i lubianych utworów, więc wiele osób przyłączało się do śpiewania. 
Wyszkowianie są pod wrażeniem artystycznej różnorodności prezentowanych programów, wielu tradycji muzycznych. Odkryli też pewne podobieństwa między jednym z tańców litewskich a łowickim, co może być śladem bytności Polaków na tych terenach. Poza muzyką urzekły ich piękne kostiumy i układy choreograficzne. Chwalili przestronną, wygodną scenę.
– Była bardzo serdeczna atmosfera, organizatorzy dbali o gości – podkreśla Danuta Deptuła.
Po festiwalu wszyscy uczestnicy spotkali się na kolacji i zabawie tanecznej przy muzyce ludowej. Ta część jest przez członków „Oberka” wspominana szczególnie mile. Grupy wspólnie grały i śpiewały, spontanicznie organizowały tańce. Wyszkowianie bardzo ciepło wspominają szefową litewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która mimo swojego wieku chętnie uczestniczyła w spotkaniach i zabawie.  
– Kultura łączy narody – komentuje Danuta Deptuła, ciesząc się z pozytywnej energii, którą członkowie „Oberka” wywieźli z festiwalu. 
„Oberek” pojechał na Litwę dzięki uprzejmości DK „Zacisze”. Wyjazd umożliwili sponsorzy – Paweł Trzciński (firma „Pomel”), Mariusz Grycz (firma transportowa), Andrzej Ruciński (Zakłady Mięsne w Somiance) i Jadwiga Tofel (PSS „Społem”) – artyści serdecznie im dziękują.
Za rok jubileusz
W styczniu 2018 r. „Oberek” będzie obchodzić 10-lecie działalności. Danuta Deptuła planuje specjalny repertuar na tę okazję. Być może znajdzie się w nim już opracowany program narodowy. Potrzebne są jednak stroje, na które obecnie nie ma funduszy. Szefowa „Oberka” chciałaby też stworzyć specjalną grupę wokalną. Wypełniłaby czas między występami tanecznymi, dopełniając je.  
– Planów mamy mnóstwo, najważniejsze, by dopisywało nam zdrowie – śmieje się Danuta Deptuła.
fot. Dom Kultury Zacisze
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom