O wartościowej literaturze dla dzieci i młodzieży (foto)

Kultura

O wartościowej literaturze dla dzieci i młodzieży (foto)

07.01.2019
autor: Biblioteka Miejska, fot. Biblioteka, Rafał Latoszek
Uczniowie klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej nr1 w Wyszkowie spotkali się z autorką bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży Justyną Bednarek. Pisarka podbiła serca czytelników „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek”, powieścią nominowaną do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku 2016, wyróżnioną Nagrodą Literacką m.st. Warszawy oraz nagrodą w konkursie „Przecinek i kropka”. W planach jest realizacja animowanego serialu na podstawie tej książki.
Okazało się, ku zadowoleniu autorki, że jej seria powieści o przygodach skarpetek jest doskonale znana młodym wyszkowskim czytelnikom. Pisarka szybko nawiązała kontakt z dziećmi, które wprost zasypywały ją pytaniami. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, skąd autorka bierze inspiracje do tworzenia swoich książek. Poznali historię srebrnej łyżeczki, której skomplikowane losy stały się tematem książki „O srebrnej łyżce”. Wielu wzruszeń dostarczyły dzieciom opowieści o bardzo osobistych przeżyciach pisarki.
Uczestnicy spotkania nie kryli zadziwienia, kiedy okazało się, że pani Justyna Bednarek pisze kilka książek jednocześnie! Stale poszerza krąg adresatów: powstają coraz to nowe książki, również dla dorosłych. Znając jej talent, na pewno będą się cieszyć dużym zainteresowaniem.
Głównym tematem spotkania w bibliotece była jednak najnowsza książka Justyny Bednarek „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”. Ta pełna ciepła i humoru powieść nie jest pozbawiona wielu ważnych, etycznych treści i bolączek cywilizacyjnych naszych czasów, jak np. utrata kontaktu między młodszymi i starszymi, zatracanie pamięci o przeszłości, nieuczciwość ludzka czy złe traktowanie zwierząt. Pisarka podarowała wyszkowskiej bibliotece jeden egzemplarz powieści wraz z autografem.
*
Mali czytelnicy wyszkowskiej biblioteki oraz Filii Bibliotecznej w Leszczydole Starym mogli uczestniczyć w spotkaniach z Jarosławem Górskim, autorem książeczki „Strzała dla komendanta”, która ukazała się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w serii pierwszych czytanek „Czytam sobie z kotylionem” wydawnictwa „Egmont”.
Dzieci były bardzo zainteresowane opowieścią pisarza o tym, jak wyglądała szkoła i codzienne życie ich rówieśników 100 lat temu.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku