O trudnej miłości i braku szczerości (foto)

Kultura

O trudnej miłości i braku szczerości (foto)

15.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Daria Galant wydała kolejną powieść – „Dwór Wiatrów”. - To powieść o tym, jakie szkody wyrządza „zamiatanie pod dywan” i brak szczerości z samym sobą – mówiła podczas spotkania autorskiego 14 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.
Daria Galant jest autorką powieści, opowiadań, wierszy i dramatu futurystycznego, a także filmów dokumentalnych, m.in. o Danielu Olbrychskim i Annie Dębskiej. Obecnie powstaje film (jest na etapie montażu) o sile folkloru pt. „W jasnym niebie przebywam”. Materiały kręcono w okolicach Puszczy Białej, m.in. w dworku Olchowe Łąki w Długosiodle, gdzie Daria Galant prowadzi pracownię literacką, zajmuje się też hodowlą koni.
„Dwór Wiatrów” to wielowątkowa powieść o zagmatwanych miłosnych losach i psychicznych rozterkach. Tytułowa posiadłość Dwór Wiatrów też nie jest wolna od błąkających się po niej duchów i niejednokrotnie sprawia wrażenie, że jest żywym organizmem, który myśli, wie, czuje, tęskni i nie wszystkich chce gościć w swoich progach. - To książka trudna, skomplikowana wewnętrznie. Ponoć to moja najlepsza powieść, najbardziej dojrzała. Chociaż wywiązał się konflikt z fanami „Południcy” i „Siostry Opposto” – z uśmiechem przyznała autorka.
Trudne i skomplikowane są relacje między parami bohaterów. - Czy Bruno i Amelia już są przegrani? – dopytywały czytelniczki.
- Nie mają żadnych szans na dobry związek czy dobre życie. Kupili posiadłość, Bruno w zasadzie ją kupił i miał się z Amelią ożenić. Zamieszkanie w tym domu jest powodem rozpadu ich związku. Ale czytelnik zadaje sobie pytanie: czy ten związek w ogóle istniał? To powieść o tym, jakie szkody wyrządza „zamiatanie pod dywan”, brak szczerości z samym sobą – mówiła Daria Galant. - To typowy związek klasy średniej, bohaterowie mają polskie korzenie, ale wychowali się w Anglii. Reguły zachowania klasy średniej to reguły życia na pokaz. Klasa średnia walczy, żeby nie spaść poniżej, bo wyżej nigdy nie podskoczy. I o tym też jest ta książka, a także o tym, jak wiele rzeczy potrafimy sami zamknąć w swoim życiu. 
Daria Galant pisze również o destrukcyjnej zazdrości i syndromie utopca. - Wywodzi się z folkloru ludowego. Utopiec siedzi na dnach jeziora i ściąga niewiernych mężczyzn – wyjaśniła autorka.
Bohaterami powieści są także Ariadna i Jan. - Jan bardzo kocha Ariadnę, kobietę nieszczęśliwą, z depresją. To związek oparty na systemie ratunkowym, kiedy jedna strona próbuje wyrwać drugą z jej własnych lęków. A to nigdy się nie udaje. Jeśli człowiek sam, własną wolą nie będzie chciał wyjść z tych okowów, to ktokolwiek będzie chciał go wyciągać, będzie wrogiem i obciążeniem.
- Bądź ze sobą szczery, nie twórz swoich lęków – to jedna z głównych doktryn koncepcji białej emocji (stworzona przez Darię Galant filozoficzno – artystyczna koncepcja sztuki, literatury i życia – red.). O tym ta książka jest: żeby nie bać się urojeń, którymi siłą rzeczy się otaczamy – dodała.
„Wiatry wcale nie muszą być złe. I wcale nie trzeba się ich bać. Nie trzeba się też bać trzaskających na wietrze drzwi i nie trzeba się bać urojonych obrazów, jakie pojawiają się podczas wietrznych zamieci za oknem.
A dom, przez który przechodzą burze życia w różnych latach, nie musi zostać przeklęty na wieki. Wystarczy tylko zmienić parę zasad, a jedna z nich jest najważniejsza i najtrudniejsza zarazem:
„Bądź ze sobą szczery. ”
Kto jeszcze nie czytał „Dworu Wiatrów” może być spokojny o optymistyczne zakończenie. - Ale nie w stylu hollywoodzkiego happy endu… - zaznacza autorka.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Orkiestra zwyciężyła w Pułtusku

Orkiestra zwyciężyła w Pułtusku

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego powtórzyła swój sukces z ubiegłego – zajęła I miejsce na II Pułtuskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych, który odbył się 15 maja. Ponadto nagrodę dla najlepszego tamburmajora zdobyła wyszkowianka Aleksandra Bednarczyk.
zobacz więcej
Stare, nowe, zawsze piękne (foto)

Stare, nowe, zawsze piękne (foto)

W niedzielny wieczór 22 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury Hutnik odbył się koncert „Stare, nowe, najnowsze” w wykonaniu uczestników Studia Piosenki Ireny Zdunek.
zobacz więcej
NIEzwykła taneczna rodzina (foto)

NIEzwykła taneczna rodzina (foto)

Gdańsk ma słynną ulicę Mariacką, Kraków – Floriańską, Warszawa – Krakowskie Przedmieście, Zakopane – Krupówki. A Wyszków ma chyba najbardziej na świecie roztańczony deptak. Najnowszy program Deptaku Tanecznego „NIEzwykła rodzina” można było oglądać w ubiegłym tygodniu w WOK „Hutnik”.
zobacz więcej
Kontrasty w fotografii (foto)

Kontrasty w fotografii (foto)

Wernisaż wystawy fotograficznej „Kontrasty” odbył się 13 czerwca w Restauracji Centralna. Czeszka Eva Stankowa, która młodość spędziła w Vyškovie, prezentowała fotografię streetową: - Najbardziej ekscytujące jest uchwycenie atmosfery miasta, jego świateł, cieni i kolorów. A szczególnie ludzi. Natomiast Woytek Smółkowski, doskonale znany naszym czytelnikom wyszkowianin, pokazał zdjęcia najbliższej okolicy – samej natury „chwilami pięknej”. Wystawa ma charkter mobilny, będzie prezentowana też w weekend w filii „Włodkowica”, potem w Polskim Banku Spółdzielczym, Quad/Graphics i jeszcze w kilku innych miejscach.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan