O szaleństwie, ocaleniu i wierze (foto)

Kultura

O szaleństwie, ocaleniu i wierze (foto)

20.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Sceniczny monodram „Wiara i Arras” w wykonaniu Jonasza Kosowskiego był głównym wydarzeniem 5. Wieczoru Artystycznego, na który 17 listopada zaprosił Teatr Farsa i Gmina Wyszków.
Trzeba przyznać, że Jonasz Kosowski, młody aktor wyszkowskiego Teatru Farsa, uczący się w Studium Technik Aktorskich przy Warszawskiej Szkole Filmowej, podjął się niezwykle trudnego zadania. Monodram to niełatwa forma teatralna, w której aktor wciela się w kilka ról. By zmierzyć się z tym wyzwaniem, Jonasz Kosowski wybrał powieść historyczną „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego. Na scenie Teatru Narodowego można oglądać monodram pod tym tytułem w wykonaniu Janusza Gajosa i reżyserii Igora Sawina. Jonasz Kosowski sięgnął po adaptację tego właśnie reżysera. - Podobno to kobyła, którą ciężko ujarzmić – przyznała opiekunka Teatru Farsa Renata Zmaczyńska-Zadrożna, zapraszając do obejrzenia spektaklu „Wiara i Arras”. - Liczę na wzruszenie i dobry czas. Może zainspirować, żeby ktoś odkrył coś w sobie, może w naszych aktorach. 
„Msza z miasto Arras” to opowieść o szaleństwie, o potrzebie buntu, o ocaleniu rozsądku i wiary, o hańbie i godności, idei i życiu, strachu i męstwie, o doświadczeniu w tym sensie, w jakim się powiada, że Bóg czy los kogoś doświadczył.
Wiosną roku 1458 miasto Arras nawiedzone zostało klęską zarazy i głodu. W ciągu miesiąca niemal piąta część obywateli straciła życie.
W październiku roku 1461 z niewyjaśnionych przyczyn nastąpiło słynne ,,Vauderie d’Arras”. Były to okrutne prześladowania Żydów i czarownic, procesy o urojone herezje, a także wybuch łupiestwa i zbrodni. Po trzech tygodniach przyszło uspokojenie. W jakiś czas potem Dawid, biskup Utrechtu, bastard księcia burgundzkiego Filipa Dobrego – unieważnił wszystkie procesy o czary i pobłogosławił Arras. Te właśnie wydarzenia stanowią kanwę niniejszej opowieści.” (Wydawnictwo Muza)
„Nie wie nikt” - piękną piosenkę Moniki Urlik o trudnych przeżyciach, na koniec Wieczoru Artystycznego, zaśpiewała Ola Milczarczyk. Z kolei z bogatego repertuaru Anny Jantar wybrała „Radość najpiękniejszych lat”.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)