Narodowe Czytanie w centrum miasta (foto)

Kultura

Narodowe Czytanie w centrum miasta (foto)

10.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyjątkowy charakter miała tegoroczna, udana, edycja Narodowego Czytania w Wyszkowie, zorganizowana w centrum miasta. Przez gwar panujący na ruchliwych w sobotnie przedpołudnie ulicach przebijały się nie tylko fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, ale też delikatne dźwięki utworów Fryderka Chopina.
Na Narodowe Czytanie dyrektor Biblioteki Miejskiej Małgorzata Ślesik-Nasiadko zaprosiła w sobotę 8 września na skwer przy skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej.
- Staramy się wychodzić z Narodowym Czytaniem na ulicę. Czytaliśmy już m.in. w galerii handlowej, w parku – przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Dziś czytamy „Przedwiośnie”. Starsi przypomną sobie książkę, młodsi usłyszą po raz pierwszy. Czytali będą aktorzy, ale mam nadzieję, że wyszkowianie również podejmą wyzwanie. Czytajmy, bo kto czyta, żyje podwójnie.
Do udziału w wyszkowskim Narodowym Czytaniu biblioteka zaprosiła Małgorzatę Lewińską, odtwórczynię roli Laury Kościenieckiej w filmowej adaptacji „Przedwiośnia”, i Grzegorza Sierzputowskiego. - Minęło 17 lat od ekranizacji. To był początek mojej przygody z filmem. Aż łza się w oku kręci – przyznała Małgorzata Lewińska. Aktorzy przypomnieli fragmenty powieści z charakterystycznym dla niej wątkiem szklanych domów.
W „Przedwiośnie” wsłuchiwało się wiele osób. Dorośli i młodzież zajęli ławki, krzesełka i relaksowali się na trawnikach, korzystając z pięknej pogody. Nie zabrakło chętnych do głośnego czytania. Zgłosiły się: Alicja Orlińska, Julia Marciniak, Weronika Wojtkowska i Olga Bieńkowska z SP w Rybnie, Magdalena Stużno, Kamil Borek, Urszula Salwin, Anna Kordyszewska, Marzena Siemienowska i Karina Gnatkowska z Zespołu Szkoł nr 1.
Czytaniu towarzyszyła muzyka Chopina w wykonaniu Konrada Zacharskiego. Można też było usłyszeć m.in. piękną melodię z serialu „Polskie drogi”.
Wiele osób zgłosiło się po okolicznościową pieczęć, na pamiątkę Narodowego Czytania.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom