Narodowe Czytanie w centrum miasta (foto)

Kultura

Narodowe Czytanie w centrum miasta (foto)

10.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyjątkowy charakter miała tegoroczna, udana, edycja Narodowego Czytania w Wyszkowie, zorganizowana w centrum miasta. Przez gwar panujący na ruchliwych w sobotnie przedpołudnie ulicach przebijały się nie tylko fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, ale też delikatne dźwięki utworów Fryderka Chopina.
Na Narodowe Czytanie dyrektor Biblioteki Miejskiej Małgorzata Ślesik-Nasiadko zaprosiła w sobotę 8 września na skwer przy skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej.
- Staramy się wychodzić z Narodowym Czytaniem na ulicę. Czytaliśmy już m.in. w galerii handlowej, w parku – przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Dziś czytamy „Przedwiośnie”. Starsi przypomną sobie książkę, młodsi usłyszą po raz pierwszy. Czytali będą aktorzy, ale mam nadzieję, że wyszkowianie również podejmą wyzwanie. Czytajmy, bo kto czyta, żyje podwójnie.
Do udziału w wyszkowskim Narodowym Czytaniu biblioteka zaprosiła Małgorzatę Lewińską, odtwórczynię roli Laury Kościenieckiej w filmowej adaptacji „Przedwiośnia”, i Grzegorza Sierzputowskiego. - Minęło 17 lat od ekranizacji. To był początek mojej przygody z filmem. Aż łza się w oku kręci – przyznała Małgorzata Lewińska. Aktorzy przypomnieli fragmenty powieści z charakterystycznym dla niej wątkiem szklanych domów.
W „Przedwiośnie” wsłuchiwało się wiele osób. Dorośli i młodzież zajęli ławki, krzesełka i relaksowali się na trawnikach, korzystając z pięknej pogody. Nie zabrakło chętnych do głośnego czytania. Zgłosiły się: Alicja Orlińska, Julia Marciniak, Weronika Wojtkowska i Olga Bieńkowska z SP w Rybnie, Magdalena Stużno, Kamil Borek, Urszula Salwin, Anna Kordyszewska, Marzena Siemienowska i Karina Gnatkowska z Zespołu Szkoł nr 1.
Czytaniu towarzyszyła muzyka Chopina w wykonaniu Konrada Zacharskiego. Można też było usłyszeć m.in. piękną melodię z serialu „Polskie drogi”.
Wiele osób zgłosiło się po okolicznościową pieczęć, na pamiątkę Narodowego Czytania.
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Luty należy do Greya

Luty należy do Greya

9 lutego do polskich kin, w tym wyszkowskiego, weszło „Nowe oblicze Greya”. W WOK „Hutnik” film można oglądać do 1 marca o godz. 16, 18 i 20 (2D, napisy).
zobacz więcej
Wykład i wigilia (foto)

Wykład i wigilia (foto)

Słuchacze Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się 19 grudnia na ostatnim tegorocznym wykładzie. O Ignacym Janie Paderewskim (1860-1941), człowieku o niezwykłej osobowości, wirtuozie fortepianu, kompozytorze, ale także działaczu, któremu „zawdzięczamy naszą niepodległość”, zajmująco mówił kulturoznawca i eseista Waldemar Smaszcz. Po wykładzie studenci-seniorzy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.
zobacz więcej
Nagroda dla najlepszego kina (foto)

Nagroda dla najlepszego kina (foto)

2 grudnia w Teatrze Syrena, podczas uroczystej gali, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” otrzymał wyróżnienie dla Najlepszego Kina za „perfekcyjnie przeprowadzony pokaz filmów z 10. edycji Grand OFF”. Zauważone zostały również pozostałe działania ośrodka na rzecz filmu na różnych płaszczyznach. Statuetkę, z rąk dyrektora Grand OFF i prezesa Fundacji Cinema Art Witolda Kona odebrał ryrektor WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski.
zobacz więcej
Wieczór artystyczny

Wieczór artystyczny

Teatr Farsa oraz Gmina Wyszków zapraszają na 5. Wieczór Artystyczny: 17 listopada, godz. 17, budynek LOK. Wstęp wolny. Głównym wydarzeniem będzie prapremiera sceniczna monodramu „Wiara i Arras” w wykonaniu Jonasza Kosowskiego, aktora wyszkowskiego Teatru Farsa, uczącego się w Studium Technik Aktorskich przy Warszawskiej Szkole Filmowej.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom
Zitcom