Najbardziej kochają tańczyć (foto)

Kultura

Najbardziej kochają tańczyć (foto)

21.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Wyszkowianie przez trzy dni, 17-19 października, mogli w WOK „Hutnika” obejrzeć najnowszy spektakl Wyszkowskiego Teatru Tańca zatytułowany „Xanartheis” (z gr. powrócisz). Podziwiali talent tancerek i twórców przedstawienia oraz piękno tańca i muzyki. Na scenie nie brakowało emocji, które zostały tak wyrażone, że publiczność nie mogła wobec nich pozostać obojętna. A nie były to proste sprawy... 
- O czym będzie nasz spektakl? O powrocie do własnej tożsamości, do własnego ja, do tego, że czasem jest nam ciężko, bywamy w złych relacjach, bywamy w różnych złych związkach, spotykamy się nie z tymi ludźmi, z którymi potrzeba – w tematykę spektaklu wprowadziła Jolanta Wiśniewska, prezes Fundacji Teatr Tańca – A po prostu powinniśmy zostać sobą i w końcu cieszyć się życiem, powrócić do siebie.  
Spektakl powstawał przez rok. – To ogrom pracy tylu ludzi, choreografów, naszych przyjaciół, którzy nam pomagali. Scenariusz napisało samo życie – zdradziła pani prezes.
Bohaterką spektaklu jest kobieta. Co się z nią dzieje, pokazywały układy taneczne, podpowiadały, oprócz naszych osobistych doświadczeń, jedną z możliwych interpretacji słowa lektora „Sama ze swoim bólem i rozstaniem”. „Przyjaciel odszedł, miłość zraniła, bezsilność zniszczyła”. „Bądź tym, kim jesteś i mów to, co czujesz, nie pozwól sobie na upadek, biegnij. Bądź dziewczyną, którą kochałaś, bądź dziewczyną, którą kochasz”. „Gdziekolwiek jesteś... powrócisz”, czy piosenki Pauliny Przybysz:
Dzielne kobiety 
ogarnięte do granic 
zorganizowały życie sobie swoje pod plan
Dadzą sobie radę 
i cokolwiek się zdarzy
nie zobaczysz ich łez bo pochowały je tam
Gdzie nie ma dostępu dla nieupoważnionych...
- Jesteśmy młodym teatrem, działamy dopiero 5 lat – dodała Jolanta Wiśniewska. – Mamy wiele sukcesów, ale najbardziej kochamy tańczyć. Dziewczyny kochają taniec i chcą dalej tańczyć. Chcą wam przekazywać największe emocje, żebyście stąd wyszli i przemyśleli pewne sprawy. I cieszyli się życiem – powtórzyła. 
Głównymi twórcami spektaklu, autorami choreografii i reżyserami, są Martyna Busławska i  Artur Bajl.
W spektaklu wystąpiły: Oliwia Kowalczyk i Paulina Skurzewska, Roksana Malinowska, Sandra Heronimek, Aleksandra Kalinowska, Oliwia Juszczyńska, Karolina Rociek, Olga Pieńczuk, Katarzyna Mielczarczyk, Patrycja Kozikowska, Karina Szymańska, Kinga Wrzeszcz, Marlena Badurek, Aleksandra Misztela, Oliwia Ciemniewska, Dominika Rogalska, Maja Jechna, Adrianna Wyszyńska, Małgorzata Końska.
W środę i czwartek spektakle (każdego dnia były trzy) oglądali uczniowie. W piątek odbyły się dwa galowe przedstawienia. Podczas ostatniego WTT podziękował kwiatami wszystkim, którzy pomogli, aby spektakl został zrealizowany i by mogło obejrzeć go bezpłatnie tyle osób. Na scenę zostali zaproszeni: burmistrz Grzegorz Nowosielski, dyrektor WOK Mariusz Kowalski, naczelnik wydziału promocji Leszek Marszał, Anna Morka (kostiumy), Marek Napiórkowski (autor scenografii), Roman Grus i Mikołaj Trybulec (muzyka mix), Damian Białorudzki  (światło), Michał Borek (zdjęcia), Dorota Lipińska (manager).
Dziewczęta, które tyle z siebie dały na scenie, też dostały czerwone róże, a główne solistki bukiety białych tulipanów. 
Publiczność wstała z miejsc, brawa długo nie milkły.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom