Muzycznie śladami Polski niepodległej (foto)

Kultura

Muzycznie śladami Polski niepodległej (foto)

19.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Przepięknego koncertu w wykonaniu Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” oraz Moniki Andrzejewskiej mogli wysłuchać ci, którzy w sobotę 17 listopada przyszli wieczorem do sanktuarium św. Idziego. 
Przed tym, wpisującym się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, koncertem głos zabrała Anna Król, prezes fundacji „Nasz Wyszków”. Zaprosiła do wysłuchania Moniki Andrzejewskiej (artystka mieszka w Brańszczyku, jest laureatką m.in. powiatowego i ogólnopolskiego przeglądu pieśni legionowej) oraz Dziewczęcego Chóru Katedralnego z Tarnowa.
Monika Andrzejewska wykonała 5 pieśni patriotycznych: „Nim wstanie dzień” (z filmu „Prawo i pięść”), „Warszawo ma”, „Ja to mam szczęście”, „Kim ty jesteś, człowieku” i „Biały krzyż”.
Gwiazdą wieczoru był Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”, istniejący od 1985 r. przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru, w którym śpiewają dziewczęta w wieku 10-21 lat, z Tarnowa i okolic, jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor. Pani Aleksandra prowadziła też wyszkowski koncert.
- Muzyka miała wielki wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej – mówiła. – Jak żadna inna ze sztuk potrafi wywołać określone emocje, poruszyć najgłębsze struny naszej duszy. W historii Polski prześladowania z reguły umacniały tożsamość narodową, która m.in. dzięki kulturze pozwoliła przetrwać narodowi.
Zaprezentowane utwory nawiązywały do trudnego okresu w dziejach naszego narodu, kiedy nie było państwa polskiego, polskich szkół, sformalizowanych struktur państwowych.
Swój występ chór rozpoczął od hymnu „Bogarodzico dziewico” – słowa napisał Juliusz Słowacki po wybuchu powstania listopadowego. O tęsknocie do ojczyzny mówi wiersz Cypriana Norwida „Moja piosenka” – muzykę do niego skomponował Józef Świder. Wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna” recytował ks. Pachota. Do innego wiersza poetki „Rota” (będącego sprzeciwem wobec germanizowaniu polskich dzieci w zaborze pruskim)  muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Chór wykonał napisaną przez Aleksandra Piotrowskiego parafrazę tego dzieła, „Rotę katolików polskich”, zaczynającą się od słów: Nie rzucim Chryste świątyń Twych. 
Koncert miała zakończyć pieśń dziękczynna „Magnifikat” (Wielbi dusza moja Pana), napisana na 20-lecie chóru. Brawa zachwyconej publiczności skłoniły chór do zaśpiewania jeszcze jednego utworu – śpiewanego wspólnie z nią – „Jak szczęśliwa Polska cała”.
Organizatorem koncertu była Fundacja „Nasz Wyszków”, honorowy patronat objęli bp łomżyński Janusz Stepnowski (obecny na koncercie)  i minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Koncert został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku