Młodzi detektywi w akcji (foto)

Kultura

Młodzi detektywi w akcji (foto)

08.07.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Tegoroczne wakacje dla dzieci w bibliotece odbywają się pod nazwą „Akademia Detektywów w Bibliotece”. Podczas interesujących zajęć uczestnicy dowiadywali się m.in. o pracy policji kryminalnej, ćwiczyli spostrzegawczość. Na koniec zajęć (a dla drugiej grupy – na początek) wspólnie z Zofią Staniszewską, autorką książki „Zagadka królowej parku”, poszukiwały skradzionego z korony królowej drogocennego szafiru.
 
W Wyszkowie (bo zajęcia odbywają się również w filiach w Leszczydole Starym, Leszczydole-Nowinach, Rybnie i Rybienku Leśnym) utworzono dwie grupy dziecięce: I grupa - od 1 do 5 lipca oraz II grupa - od 8 do 12 lipca. W sobotę 6 lipca obie grupy spotkały się w bibliotece z Zofią Staniszewską, polonistką, bibliotekarką, autorką serii „zagadkowych” książek: „Zagadka dębów rogalińskich”, „Zagadka jaskini”, „Zagadka kapsuły czasu”, „Zagadka biblioteki”, „Zagadka teatru”, „Zagadka królowej parku”. Bohaterami tych książek są rozwiązujące zagadki kryminalistyczne bliźnięta: Ignacy i Mela.
Pisarka zaproponowała dzieciom grę detektywistyczną z Ignacym i Melą, ale najpierw spytała: Kto to jest detektyw? Jakie cechy musi posiadać?
- Taki ktoś, kto szuka śladów i rozwiązuje różne zagadki – padła odpowiedź. – Musi być mądry, spostrzegawczy, umieć wyciągać wnioski.
Detektyw nie powinien być zbyt rozpoznawalny, aby więc zmienić swój wygląd, część z uczestników przylepiła sobie wąsy.
Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Zagadka królowej parku”, żeby dowiedzieć się, co zginęło i w jakich okolicznościach. Potem w różnych miejscach w budynku biblioteki i na placu Miejskim z dużym zaangażowaniem poszukiwały wskazówek, które ostatecznie pomogły im w rozwiązaniu zagadki.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Babcia jest królową, a nasz dziadek królem (foto)

Babcia jest królową, a nasz dziadek królem (foto)

21 i 22 stycznia wyszkowskie przedszkola mają wyjątkowych gości. Tłumnie odwiedzają je babcie i dziadkowie, by z radością, ale i łezką wzruszenia w oku, wysłuchać życzeń od wdzięcznych wnuków. Nie inaczej było we wtorek rano, kiedy do Przedszkola nr 1 swoich dziadków zaprosiły 3-latki Motylki.
zobacz więcej
Wyszków na starych mapach (foto)

Wyszków na starych mapach (foto)

Od połowy czerwca na placu Miejskim można oglądać ciekawą wystawę plenerową „Wyszków na starych mapach”, przygotowaną przez Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie. Poprzednie siedem wystaw było pokazywanych na placu przy fontannie przy ul. gen. Józefa  Sowińskiego.
zobacz więcej
Robić w życiu to, o czym się marzy (foto)

Robić w życiu to, o czym się marzy (foto)

Michał Wojtkowski - „Golden Eye” to kolejny wyszkowianin, który próbuje swoich sił na rynku disco polo. Miesiąc temu ukazała się jego pierwsza płyta - „Przekorne kłamstwa”. To marzenie, które od lat powoli w nim dojrzewało, kosztowało sporo stresu, skradło mnóstwo czasu i serce. A tymczasem niepostrzeżenie pojawiło się kolejne: żeby nazwa „Golden Eye” kojarzyła się nie tylko z Tiną Turner i Jamesem Bondem…
 
zobacz więcej
Niech żyje miłość (foto)

Niech żyje miłość (foto)

Tenor Bogusław Morka i sopranistka Iwona Handzlik wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W koncercie „Vivo Amore”, czyli „Niech żyje miłość” wspaniale wykonali odpowiadające temu tytułowi światowe przeboje muzyki filmowej i operetkowej, a także najpiękniejsze pieśni hiszpańskie i włoskie.
zobacz więcej
Zitcom