Młodzi detektywi w akcji (foto)

Kultura

Młodzi detektywi w akcji (foto)

08.07.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Tegoroczne wakacje dla dzieci w bibliotece odbywają się pod nazwą „Akademia Detektywów w Bibliotece”. Podczas interesujących zajęć uczestnicy dowiadywali się m.in. o pracy policji kryminalnej, ćwiczyli spostrzegawczość. Na koniec zajęć (a dla drugiej grupy – na początek) wspólnie z Zofią Staniszewską, autorką książki „Zagadka królowej parku”, poszukiwały skradzionego z korony królowej drogocennego szafiru.
 
W Wyszkowie (bo zajęcia odbywają się również w filiach w Leszczydole Starym, Leszczydole-Nowinach, Rybnie i Rybienku Leśnym) utworzono dwie grupy dziecięce: I grupa - od 1 do 5 lipca oraz II grupa - od 8 do 12 lipca. W sobotę 6 lipca obie grupy spotkały się w bibliotece z Zofią Staniszewską, polonistką, bibliotekarką, autorką serii „zagadkowych” książek: „Zagadka dębów rogalińskich”, „Zagadka jaskini”, „Zagadka kapsuły czasu”, „Zagadka biblioteki”, „Zagadka teatru”, „Zagadka królowej parku”. Bohaterami tych książek są rozwiązujące zagadki kryminalistyczne bliźnięta: Ignacy i Mela.
Pisarka zaproponowała dzieciom grę detektywistyczną z Ignacym i Melą, ale najpierw spytała: Kto to jest detektyw? Jakie cechy musi posiadać?
- Taki ktoś, kto szuka śladów i rozwiązuje różne zagadki – padła odpowiedź. – Musi być mądry, spostrzegawczy, umieć wyciągać wnioski.
Detektyw nie powinien być zbyt rozpoznawalny, aby więc zmienić swój wygląd, część z uczestników przylepiła sobie wąsy.
Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Zagadka królowej parku”, żeby dowiedzieć się, co zginęło i w jakich okolicznościach. Potem w różnych miejscach w budynku biblioteki i na placu Miejskim z dużym zaangażowaniem poszukiwały wskazówek, które ostatecznie pomogły im w rozwiązaniu zagadki.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom