Malarstwo inspirowane muzyką, emocjami (foto)

Kultura

Malarstwo inspirowane muzyką, emocjami (foto)

27.08.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W piątkowe popołudnie 25 sierpnia w WOK „Hutnik” odbył się wernisaż barwnego, optymistycznego malarstwa Romy Pejdy, z wykształcenia architekta. To 19 indywidualna wystawa tej malarki.
W folderku towarzyszącym wystawie czytamy: 
„ROMA PEJDA sztuką interesowała się od wczesnej młodości. W roku 1969 zaczęła naukę w Państwowej Szkole Architektury w Warszawie. Uczyła się tam również rysunku odręcznego, malarstwa, kompozycji, studium form oraz plakatu. Największy rozkwit Jej twórczości nastąpił podczas kilkuletniego pobytu we Włoszech, gdzie intensywnie malowała i sprzedawała swoje obrazy. Mieszkając w Wielkiej Brytanii, większość czasu także przeznaczyła na swoją twórczość. Wykorzystywała różne techniki malarskie, najbardziej lubi malarstwo olejne. Lubuje się w malowaniu abstrakcji. 
Po dość długiej przerwie zaczęła malować na nowo w roku 200, w profesjonalnej pracowni dr Jacka Bukowskiego - malarza i grafika. W roku 2006, 7 sierpnia, została przyjęta do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie. W 2008 r. została członkiem Grupy malarzy „Cytadela” w Warszawie. Jej prace były prezentowane na 19 wystawach indywidualnych oraz 20 zbiorowych (w tym jedna w USA). Malarstwo Romy Pejdy znajduje się w wielu zbiorach prywatnych w Polsce, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Stanach Zjednoczonych.”
Autorkę pięknych prac pokazanych na wystawie przedstawiła Irena Filipowicz, instruktor plastyki w WOK „Hutnik”. Dodała, że prezentowane obrazy, maleńki fragment twórczości artystki, są przekrojem jej pracy. Są tu martwe natury, pejzaże, kwiaty, abstrakcja. Inspirowane są muzyką, burzą, emocjami, różnymi wydarzeniami. Artystka dużo podróżowała, chyba największy wpływa na jej twórczość miał pobyt we Włoszech. 
Od kilkunastu lat swój talent Roma Pejda szlifuje również w Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego, podobnie jak obecna na wernisażu Anna Boszko, pracująca w Wyszkowie lekarka i malarka.
Za pomoc w zorganizowaniu wystawy artystka podziękowała dyrektorowi i pracownikom „Hutnika”: - Tu się czuje, że kulturę kochają, szanują i propagują.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 29 sierpnia.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku