Mają serca dla pacjentów i do piękna (foto)

Kultura

Mają serca dla pacjentów i do piękna (foto)

12.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Elżbieta Szczuka
W ramach jubileuszu 55-lecia Powiatowego Szpitala 5 października w Bibliotece Miejskiej została otwarta wystawa obrazów i fotografii pięciorga lekarzy pracujących w wyszkowskim szpitalu. 
 
Na wernisażu obecnych było troje artystów – Ewa Budzyńska i Bogdan Budzyński oraz Iwo Panasewicz, obowiązki zawodowe zatrzymały Annę Boszko i Roberta Dominowskiego. Autorów prezentowanych prac przedstawiła Małgorzata Ślesik-Nasiadko, dyrektor Biblioteki Miejskiej. – Poza wrażliwością i talentem odznaczają się jeszcze odwagą – zaznaczyła – bo nie każdy ma odwagę, by wystawić się na osąd publiczny. A my dzisiaj będziemy osądzać te piękne prace. Już wiem, że osądzimy je bardzo pozytywnie, bo wystarczy tylko spojrzeć.  
- I my dzisiaj mamy taką ucztę dla dusz naszych – dodała.
Wzmocnioną jeszcze przez muzykę skrzypcową w wykonaniu Aleksandry Puczyńskiej. 
Autorów przybliża też towarzysząca wystawie ulotka:
 
Anna Maria Boszko:
„Maluje od 15 lat. (...) Jej ulubionymi technikami są: olej na płótnie oraz pastele”.
 
Bogdan Budzyński:
„Fotografią zajmuję się od czasów studiów, kiedy po raz pierwszy pojechałem w Tatry. Urok gór jest głównym tematem moich zdjęć oraz krajobrazy z okolic Wyszkowa i Pułtuska”.
 
Ewa Budzyńska:
„Malarstwo, magia kolorów, nastrój, który można wyczarować,  interesowały mnie od wielu lat. Obrazy dawały mi „chwilę dla siebie”, mogłam wszystko zostawić i wejść w świat kolorów, nastrojowych pejzaży i kwiatów”.
 
Robert Dominowski:
„Mija blisko 50 lat, odkąd aparat fotograficzny jest jego nieodłącznym towarzyszem (...) to zdjęcia przyrodnicze są głównie tematem jego prac. Wykonuje również zdjęcia podróżnicze i portrety ludiz podczas licznych wojaży po świecie”.
 
Iwo Panasewicz: „Malować nie bardzo umie, ale bardzo lubi. W swoich pracach inspiruje się podróżami, literaturą, ulubionymi mistrzami malarstwa”. 
  
- Wysmakowane, które świadczą o wrażliwości ich autorów. To są fotografie robione sercem – określiła prezentowane na wystawie fotografie Małgorzata Ślesik-Nasiadko. 
- Pośród obrazów olejnych są subtelne, piękne pejzaże. Mamy też abstrakcyjne malarstwo, obrazy z pogranicza snu i jawy – charakteryzowała obrazy lekarzy.  
Z okazji jubileuszu na ręce dyrektor szpitala Cecylii Domżały przekazała piękny bukiet dla wszystkich pracowników placówki.
- To naprawdę piękna chwila – zauważyła Cecylia Domżała – bo pierwszy raz w historii naszego szpitala możemy połączyć tak wielki jubileusz, 55-lecia istnienia szpitala, ze sztuką. Wielką sztuką, która wykonywana jest przez pracowników naszej placówki. To są wielkie serca. Mają serce nie tylko dla pacjentów, ale również do piękna.
Podziękowała artystom, „że zechcieli piękno czynić dla duszy”.
Wystawę można oglądać do 18 października.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku