Magicznie, literacko i zagadkowo (foto)

Kultura

Magicznie, literacko i zagadkowo (foto)

30.11.-0001
autor: Ewa Elward
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”. W tym roku upłynęła pod znakiem Sienkiewicza i zagadek. Książnica zaproponowała przybyłym wiele zajęć, dla dorosłych i dzieci. 
Program II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek oparto na twórczości Henryka Sienkiewicza. Dzieci miały zadanie odszukać zaginiony egzemplarz powieści noblisty, co było okazją do wielu zabaw, interesujących zajęć i nocnego zwiedzania biblioteki. 
W dziale dla dorosłych na czytelników oczekiwały Horpyna i Pomponia Grecyna, w które wcieliły się Natalia Kłobukowska i Maria Kulesza-Dzierzęcka. Panie oferowały wróżby, zabawy cytatami z Sienkiewicza i głośne czytanie jego dzieł. Czytelnia naukowa i Bractwo Pendragona zorganizowali nocne granie w planszówki, grupą opiekowała się Sylwia Jaworska. 
Najgłośniej jednak było w dziale dla dzieci, w którym Paulina Biernacka i Marta Borzymek kierowały poszukiwaniami zaginionej bezcennej książki. Na powitanie zaproponowały im pląsy, po czym mali detektywi pozostawili odciski swych rąk na specjalnej tablicy. By przygotować się do zadania odnalezienia zguby i zdemaskowania złodzieja, rozwiązywały łamigłówki. W odgadnięciu zagadki detektywistycznej ważne jest dobre odczytanie śladów, dlatego z krótkim pokazem zbierania odcisków rąk wystąpili policjanci Adam Kulesza i Anna Zyśk. Dzieci krok po kroku, przy pomocy kolejnych wskazówek, odnaleźli zgubę. Książka była też inspiracją do zajęć plastycznych, po wysłuchaniu fragmentu audiobooka zebrani rysowali opisywane zdarzenia. Dużą atrakcją było obejrzenie filmu Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”.
Przedsięwzięcie było podjęte przez kilkaset bibliotek w kraju, jego ideą jest atrakcyjne, nieszablonowe zachęcenie do odwiedzania książnic, traktowania ich jako miejsc przyjaznych i ciekawych. Hasło tegorocznej edycji „Wolno czytać” jest wieloznaczne. Jak czytamy na stronie www.nocbibliotek.org: „…czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia. Tym ma być też biblioteka – przestrzenią wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejscem spotkań z innymi, którym tak jak i nam wolno być sobą”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom