Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil mówią o języku miłości (foto)

Kultura

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil mówią o języku miłości (foto)

13.05.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Prof. Jerzy Bralczyk (ur. 23 maja 1947 r.), językoznawca, specjalista od języka mediów, reklamy, polityki, retoryki i erystyki gościł 7 maja wraz z żoną dr Lucyną Kirwil – psychologiem agresologiem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Promowali swoją najnowszą książkę „Pokochawszy. Miłość w języku”, która w naszym mieście miała prapremierę. Spotkanie, pełne humoru, odbyło się  w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Książka jest efektem rozmów przeprowadzonych przez Karolinę Oponowicz – socjologa, dziennikarkę, redaktorkę.
- „Pokochawszy” to tytuł trochę dziwny. I od razu zacznę się wymądrzać jako językoznawca-polonista. Bo pani dyrektor powiedziała: Będziemy zaczynać. Tak teraz najczęściej mówimy. Kiedy chcemy kończyć, to mówimy: Będziemy kończyć. Bo my nie wiemy, czy skończymy. Kiedy gdzieś za długo siedzę, to mówię: Będę szedł. Nie mówię, że pójdę, bo mogę nie pójść. To jest znak, że zastępujemy czasowniki dokonane czasownikami niedokonanymi: będę szedł, będę kończył, bo nie wiem, czy pójdę, czy skończę. Otóż ta książka w tytule chce promować czasowniki dokonane. Pokochawszy to jest imiesłów przysłówkowy uprzedni i tylko czasowniki dokonane mają taki imiesłów. To jest na temat tego, co się dokonało - pokochawszy.
Państwo Bralczykowie są małżeństwem od 35 lat.
- Pierwotny tytuł miał być „O języku miłości” – odsłoniła kulisy dr Kirwil. – Ale język to jest domena mojego męża, a miłość jako emocje, uczucie jest bardziej domeną moją. I książka powoli nabierała rumieńców, przykładów, co język robi z miłością i co miłość robi z językiem, ale my to mówimy z perspektywy ludzi, którzy tę gorącą miłość mamy za sobą i ona różne etapy przechodziła. Ale najważniejsze jest to, że się pokochaliśmy. I maż wpadł na pomysł „Pokochawszy”. Co się dzieje, jak ktoś się zakocha. Książka jest zapisem naszych długich rozmów, a potem to było redagowane.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 15 maja.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan