Gra na instrumencie to praca, praca, praca (foto)

Kultura

Gra na instrumencie to praca, praca, praca (foto)

25.06.2019
autor: Elżbieta Szczuka
21 czerwca w sali widowiskowej WOK „Hutnik” odbył się koncert uczniów Ogniska Muzycznego na zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Trzeci tegoroczny koncert w wykonaniu uczniów prowadziła Mirosława Polak.
 
Działalność Ogniska podsumowała Mirosława Polak. Uczyło się w nim ponad 90 uczniów. Nauczanie odbywa się w cyklu 6-letnim dla dzieci od 7. roku życia i 4-letnim od 10. roku życia.
- Część odeszła w trakcie roku szkolnego, bo okazało się, że to nie ich bajka, część doszła w ciągu roku. W sumie do egzaminu rocznego przystąpiły 84 osoby. Wyniki są bardzo dobre i dobre. Czworo uczniów dostało szóstki z grania. Rodzice i dzieci muszą wiedzieć, że gra na instrumencie to jest praca, praca i jeszcze raz praca – podkreśliła prowadząca.
Zajęcia gry na instrumencie są prowadzone indywidualnie. W rozwijaniu talentu pomaga systematyczność, dokładność i wytrwałość. Kto chce uzyskać dyplom ukończenia ogniska (równoznaczny z ukończeniem szkoły muzycznej I stopnia), musi zdać 2 egzaminy – z teorii i umuzykalnienia. Od przeszło 40 lat w wyszkowskim Ognisku jest możliwość nauki gry na fortepianie, gitarze, akordeonie i keyboardzie. W tym roku uczniów przygotowali: gitarzystów - Artur Miernicki, Mirosław Topolewski i Wojciech Pakieła, pianistów - Kamil Pałubiński i Mirosław Topolewski, keyboardzistów i akordeonistów Mirosława Polak, która prowadzi też zajęcia z umuzykalnienia.
- Ponieważ w Wyszkowie nie ma szkoły muzycznej II stopnia, można u nas doskonalić się, po uzyskaniu dyplomu ukończenia Ogniska, w Młodzieżowej Akademii Muzycznej. W tym roku jest 5 takich osób. Niektórzy z nich uczą się gry na dwóch instrumentach.
W tym roku szkolnym Ognisko Muzyczne ukończyło 14 osób. Nie wszyscy występowali na scenie – niektórzy uczyli się tylko dla przyjemności swojej i rodziców.
- Gra na scenie to nie tylko stres, ale trzeba też umieć grać z pamięci.
Dyplomy i zaświadczenia ukończenia Ogniska otrzymało 14 osób, w tym jest czworo dyplomantów – to ci, którzy zdawali również egzamin z umuzykalnienia.
Mirosława Polak wyróżniła dwoje uczniów: Kingę Piórkowską i Michała Świętonia - otrzymali po dwie szóstki. Grali oni na wszystkich koncertach Ogniska, również na ostatnim, piątkowym.
Na scenie wystąpili nie tylko uczniowie, którzy ukończyli Ognisko. Publiczność usłyszała muzykę z różnych gatunków, epok i krajów. Ci, którzy systematycznie uczestniczą w koncertach Ogniska, z łatwością mogli zauważyć postępy uczniów w grze na instrumentach.
- Wracajcie wypoczęci, ale proszę, nie zapominajcie o muzyce – zwróciła się do uczniów Mirosława Polak.
Zaprosiła ich na spotkanie w sali widowiskowej 2 września o godz. 16.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku