Dwugłos o Norwidzie (foto)

Kultura

Dwugłos o Norwidzie (foto)

01.10.2016
autor: Ewa Elward
W 195. rocznicę urodzin poety Cypriana Norwida, w poniedziałek 26 września, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła na Dni Norwida. Wykłady o życiu i twórczości poety wygłosili językoznawca i norwidolog Tomasz Korpysz oraz krytyk literacki, poeta Tomasz Jastrun. 
Słuchacze, głównie uczniowie I LO im. C.K. Norwida, mogli przekonać się, jak niejednoznaczna i głęboka jest twórczość Norwida. 
Dr Tomasz Korpysz, kierownik Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida, opiekun Warszawskiego Koła Norwidologicznego, przewodniczący Rady Fundacji Museion Norwid, wygłosił wykład „Nie tylko Bema pamięci żałosny rapsod. O Norwidowskim humorze i komizmie”. Zauważył, że twórczość poety zawiera także wiele motywów humorystycznych, ale w potocznej świadomości uchodzi on za twórcę poważnego, wyczulonego na krzywdę i niesprawiedliwość. Tomasz Jastrun, który swój wykład zatytułował „Czarna nić Norwida”, nazwał Norwida pesymistą i malkontentem Rzeczywiście, od dzieciństwa spotykały go różnego rodzaju nieszczęścia i niepowodzenia, m.in. przedwczesna śmierć rodziców, nieszczęśliwe miłości, codzienna bieda i liczenie każdego grosza. Doszło do tego poczucie niezrozumienia i choroba. 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 października.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star