Dwugłos o Norwidzie (foto)

Kultura

Dwugłos o Norwidzie (foto)

01.10.2016
autor: Ewa Elward
W 195. rocznicę urodzin poety Cypriana Norwida, w poniedziałek 26 września, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła na Dni Norwida. Wykłady o życiu i twórczości poety wygłosili językoznawca i norwidolog Tomasz Korpysz oraz krytyk literacki, poeta Tomasz Jastrun. 
Słuchacze, głównie uczniowie I LO im. C.K. Norwida, mogli przekonać się, jak niejednoznaczna i głęboka jest twórczość Norwida. 
Dr Tomasz Korpysz, kierownik Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida, opiekun Warszawskiego Koła Norwidologicznego, przewodniczący Rady Fundacji Museion Norwid, wygłosił wykład „Nie tylko Bema pamięci żałosny rapsod. O Norwidowskim humorze i komizmie”. Zauważył, że twórczość poety zawiera także wiele motywów humorystycznych, ale w potocznej świadomości uchodzi on za twórcę poważnego, wyczulonego na krzywdę i niesprawiedliwość. Tomasz Jastrun, który swój wykład zatytułował „Czarna nić Norwida”, nazwał Norwida pesymistą i malkontentem Rzeczywiście, od dzieciństwa spotykały go różnego rodzaju nieszczęścia i niepowodzenia, m.in. przedwczesna śmierć rodziców, nieszczęśliwe miłości, codzienna bieda i liczenie każdego grosza. Doszło do tego poczucie niezrozumienia i choroba. 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 października.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
fotobudka star - czarne tło
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan