Dwie godziny z muzyką Moniuszki (foto)

Kultura

Dwie godziny z muzyką Moniuszki (foto)

03.05.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Wielbiciele muzyki Stanisława Moniuszki (Sejm ustanowił ten rok Rokiem Stanisława Moniuszki) i talentu wokalnego Bogusława Morki szczelnie wypełnili 2 maja salę widowiskową WOK „Hutnik”. Oprócz „naszego” tenora arie i pieśni Moniuszki pięknie zaśpiewali Agnieszka Kozłowska – sopran i Artur Janda - bas-baryton. Dwugodzinny koncert minął błyskawicznie.
 
Zainteresowanie koncertem było ogromne, wejściówki rozeszły się już pierwszego dnia, po dwóch godzinach. Przybyłych, w tym burmistrza Grzegorza Nowosielskiego i członkinię zarządu województwa mazowieckiego Elżbietę Lanc – współorganizatorów koncertu – powitała naczelnik wydziału promocji Edyta Wittich. 
Koncert, który rozpoczął się uwerturą do opery „Halka” w wykonaniu orkiestry kameralnej Alla Breve pod dyrekcją Bogny Dulińskiej, prowadził Michał Muskat. Przypomniał najważniejsze daty z życiorysu Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej. Publiczność usłyszała najpiękniejsze arie z oper „Halka”, „Straszny dwór” i „Hrabina”. Stanisław Moniuszko skomponował 20 oper, ale też ponad 300 pieśni, w tym 268 pieśni zebranych w 12 zeszytach zatytułowanych „Śpiewnik domowy”. Wyszkowianie usłyszeli 6 z nich: Pieśń wojenną, Pieśń wieczorną, Prząśniczkę, Dziada i babę, Starego kaprala, Znasz-li ten kraj.
Pochodzący z Rząśnika Bogusław Morka, absolwent wyszkowskiego liceum zawodowego, chwalił zmiany, które w ostatnich latach zaszły w Wyszkowie: - Macie tutaj fantastycznego burmistrza, widzę, jak przez te lata zmienił Wyszków. To miasto stało się europejskim miastem, to nie jest zaścianek (brawa publiczności). Dziękuję burmistrzowi, że ukochał sztukę z tej najwyższej półki. To jest muzyka prawdy, to są teksty prawdy, to są teksty o wielkiej Polsce, o wielkiej historii.
Na finał artyści zaśpiewali dwie pieśni patriotyczne z ostatniej płyty Bogusława Morki „Krzyż i Orzeł” – Orlątko i Póki Polska żyje w nas, a na bis „Pieśń wieczorną”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane