Cała szkoła śpiewa pieśni patriotyczne (foto)

Kultura

Cała szkoła śpiewa pieśni patriotyczne (foto)

10.11.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Już po raz siódmy odbył się w Rybnie Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Uczestniczyły w nim wszystkie klasy i wszyscy uczniowie. W ten sposób obchodzili Narodowe Święto Niepodległości.
- Chcemy poświęcić czas bohaterom – zaznaczyła na wstępie nauczycielka Lidia Groszyk, podkreślając rolę pieśni patriotycznej w dziejach Polski, szczególnie w latach zaborów, gdy pieśni m.in. zastępowały lekcje historii, nawoływały do walki o niepodległość, przechowywały ducha patriotyzmu.  
Po programie słowno-muzycznym, który przypominał tamte czasy, przygotowanym przez gimnazjalistów, rozpoczęły się prezentacje poszczególnych klasy, od zerówki po III klasę gimnazjum. Klasy kolejno wykonały pieśni: kl. „O” – „Bo w piechocie fajno jest”, kl. I – Moja Ojczyzna”, kl. II – „Oka”, kl. III – „Dziś idę walczyć, mamo” i „Matczyne ręce”, kl. IV – „Miejcie nadzieję” (ze słowami Adama Asnyka), kl. V – „My, Pierwsza Brygada”, kl. VI – „Echo dawnej piosenki”, kl. VII – „Biały krzyż” (w wykonaniu Bartka Jachacego”), „Gdzie jesteście „Rudy”, „Alku”, „Zośko”?”, kl. II gimnazjum – „ Miasto” (z filmu „Miasto 44” Jana Komasy), kl. III gimnazjum – „Tak jak ptaki”. 
Wszystkie klasy były świetnie przygotowane do występu, począwszy od strojów z akcentami militarnymi i patriotycznymi, po doskonałe opanowanie słów, melodii i choreografii.   
Dyr. szkoły Wisław Mielczarczyk podziękował uczniom za piękne występy, wychowawcom za przygotowanie klas, szczególnie paniom Beacie Jakubczak, Mariannie Wołyniec i Lidii Groszyk. Podkreślił, że to jedyny w powiecie taki przegląd, bo biorą w nim udział wszystkie klasy, śpiewają wszyscy uczniowie. 
Piękna patriotyczna uroczystość odbyła się 10 listopada w remizie OSP. Na widowni, obok uczniów i nauczycieli, zasiedli rodzice oraz zaproszeni goście, wśród nich prezes OSP w Wyszkowie kapelmistrz Franciszek Józef Bieganowski, radny miejski Sławomir Wróbel, sołtys Władysław Dudzik, komendant miejscowej OSP Janusz Siatkowski, kierowniczka filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Jadwiga Przedpełska, przedstawiciel WKU.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan