Artysta o wielkiej wyobraźni (foto)

Kultura

Artysta o wielkiej wyobraźni (foto)

27.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Od 24 października w Galerii WOK „Hutnik” można oglądać bardzo interesujące grafiki Woytka Smółkowskiego, niezwykle utalentowanego plastycznie wyszkowianina. Obecni na wernisażu przekazali artyście wiele słów uznania dla jego twórczości.
 
To nie pierwsza wystawa prac Wojciecha Smółkowskiego w wyszkowskim domu kultury. Zadebiutował tu w 1985 roku wystawą pasteli, ostatnio swoje prace (akwarele) pokazał w marcu 2014 r. Teraz możemy podziwiać jego grafiki (głównie akwaforty i linoryty), wykonane w latach 2017-2019 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
- Jest osobą niezwykle uzdolnioną plastycznie – podkreśliła na czwartkowym wernisażu Irena Filipowicz, instruktor plastyki w WOK „Hutnik”. – Oprócz tego, że maluje, to fotografuje, prowadzi zajęcia fotograficzne, dużo podróżuje. I znajduje jeszcze czas na grafikę, która jest dziedziną pracochłonną. Proces powstawania grafiki jest skomplikowany, bo oprócz tego, że trzeba mieć predyspozycje do dobrego rysunku, to również cierpliwość, bo nie zawsze odbitki wychodzą tak, jak byśmy chcieli.
Proces powstawania grafiki faktycznie jest skomplikowany, opowiedział o nim szczegółowo Woytek Smółkowski; skupił się na technice akwaforty, którą lubi najbardziej. 
- Trzeba mieć pomysły, żeby skomponować prace, zaprojektować, wymyśleć – dodała, nie kryjąc podziwu dla artysty Irena Filipowicz. - Patrząc na grafiki widzę, że Woytek jest człowiekiem niezwykle twórczym.
Prosiła, żeby zwrócić uwagę na tytuły grafik, świadczące o wielkiej wyobraźni artystycznej.
Grafiki Woytka Smółkowskiego (akwaforty, akwatinty, linoryty, offset, suchoryt) można podziwiać do 24 listopada.
Woytek Smółkowski - architekt, fotograf a ostatnio grafik. Uprawia wiele dyscyplin sztuki - malarstwo olejne, akwarelę, rysunek, grafikę komputerową, a od 2017 roku również grafikę warsztatową pod kierunkiem prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i prof. Rafała Kochańskiego. Ulubioną techniką graficzną artysty jest akwaforta i akwatinta – czytamy w towarzyszącej wystawie ulotce.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom